Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 11:50 Bu haber 833 kez okundu
 
"Hasankeyf Kültürel Park Alanı ikinci Haliç olacak"
Hasankeyf'te yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, Hasankeyf'te taşınan kültür varlığı tarihi eserlerin, Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti.
Gündem Haberi


Hasankeyf'te yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, Hasankeyf'te taşınan kültür varlığı tarihi eserlerin, Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti. Akdeniz, "Yeni Hasankeyf'e taşınan kültür varlıkları bir bir tamamlanmak üzeredir. Sultan Süleyman Külliye Minaresi çalışmaları ve çevre düzenlemesi son hız devam ediyor. Minaremiz bitmiş, diğer çalışmalar ise yapılıyor. Hasankeyf Kültürel Park Alanı'nda 2'nci Haliç olacak. Su dolduğu zaman liman olacak, tekneler gelecek. Malabadi Köprüsü'nün bir benzeri burada yaya köprüsü olacak olması ayrı bir güzellik veriyor" dedi.

"İMAM ABDULLAH ZAVİYESİ'NİN RESTORESİ BİTİYOR"

Taşınan kültür varlıkları hakkında bilgi veren Akdeniz, "Kültürel Park Alanı'na taşınan eserler İmam Abdullah Zaviyesi, Kızlar (Eyyubi) Camii, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi'nin minaresi, Sultan Süleyman Külliye Kapısı (Taçkapı), Çeşmesi ile Minaresi, Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamı taşındı. İmam Abdullah Zaviyesi'nin restore çalışmaları bitmek üzeredir. Restore çalışmalarının bitmesinin ardından müzeye bırakılan mezarlığın yerleştirilmesini istiyoruz. Bu bizim için çok önemli olduğundan acilen yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"İLİM VE BİLİM İNSANLARININ TÜRBELERİ TAŞINACAK"

Şimdiden ziyaretçilerin gelmeye başladığını belirten Akdeniz, "Çalışmaların tam olarak ne zaman biteceğini tam olarak tahmin edemiyoruz. Çalışmaları yakından takip ettiğimiz için hiçbir işin zamanında yapılmadığını gördük. 3 ay sonra biter dedikleri işler bir yıl sonra ancak bitiyor. Onun için tam olarak ne zaman tamamlanacağını bilemiyoruz. 2 tane kümbet yapılmış. Kümbetlere Hasankeyf'teki ilim ve bilim insanlarından olan Şeyh Ali, Abdullah Yukanna (Vêrkanne), Baba Haydar ve Şeyh Sevenç gibi zatların türbeleri taşınacak" şeklinde konuştu.

"VADİDE TEKNELER VE LİMANLAR OLACAK"

Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki vadinin su dolmasıyla Hasankeyf, Türkiye'nin bir turizm merkezi olacağının altını çizen Akdeniz, şunları aktardı:"Vadide tekneler, limanlar olacak. İnsanlar, tarihin nasıl taşındığını görecek. Suyun bir an önce yeni Hasankeyf'e gelmesi gerekir. Gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlayacağız. Yeni Hasankeyf için büyük hayallerimiz var. Buraya idman sahaları ve oteller yapıp ülkemizin ve dünyadaki büyük takımlarını davet edip Hasankeyf'in reklamını yapacağız."

"DOLGU ÇALIŞMALARI SON HIZ DEVAM EDİYOR"

Yerinde korunacak olan Hasankeyf Kalesinin çalışmaları ile ilgili bilgi veren Akdeniz, "Hasankeyf Kalesi'nin etrafının dolgu çalışmaları son hız devam ediyor. Mutlaka bu korumaların yapılması gerekirdi. Tabi herkes bu harcamaların boş olduğunu söylüyor. Yapılmamış olsaydı niye yapılmıyor denilecekti. Hasankeyf'e gerçekten çok önem veriliyor. Hasankeyf için hükümet hiçbir harcamadan kaçınmadı. Fakat başta yerel yönetimler olmak üzere yerel halk olarak değerlendiremedik ve sahiplenemedik. Dolgu bittiği zaman orada bir kanal olacak. Şahap Vadisi'nde bulunan kanal, kışın yağmur sularıyla, yazın ise barajdan doldurulup müthiş bir su kanalı yapılacak. Antik limanın yanında müthiş güzellikler olacak" dedi.

"TELEFERİKLE ESKİ HASANKEYF'E SEYAHAT EDİLECEK"

Akdeniz, "Gelecek turistler yeni Hasankeyf'ten teknelere binerek eski Hasankeyf'teki antik limana gidecekler. Eski Hasankeyf'teki liman özel bir liman olacak. Liman, suyun yükselmesi ve alçalmasına göre hareket edecek. Bu Hasankeyf'e ayrı bir güzellik katacak. Ayrıca bir teleferik projesi vardı, fakat şu anda ekonomik sorunlardan dolayı teleferik projesi biraz göz ardı edilmiş gibi ama o da mutlaka hayata geçirilecek. O teleferik olduğu zaman yeni Hasankeyf'ten eski Hasankeyf'e 15-20 dakikada suyun üstünde seyahat edilerek gidilecek. Dünyada öyle bir yer yok. İnsanlarımız teleferikle gidip kaleyi ziyaret etikten sonra yeni Hasankeyf'e tekrar teleferikle dönecekler" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Hasankeyf, Kültürel, Park, Alanı, ikinci, Haliç, olacak",
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
16° - 39°
Çarşamba
16° - 39°
Perşembe
13° - 37°
Batman

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:21
Sabah
05:45
Öğle
12:18
İkindi
15:53
Akşam
18:42
Yatsı
20:00
Arşiv Arama
Haber Yazılımı